Anugerah Skrin yang sudah memasuki edisi ke-22 ini dianjurkan untuk memberikan pengiktirafan kepada para penggiat seni tanah air yang telah bekerja keras untuk menghasilkan sebuah drama dan filem. Pengiktirafan ini diharap dapat menyumbang kepada perkembangan industri seni yang lebih baik dengan penghasilan karya yang lebih bermutu dan berkualiti.

Mempertaruhkan 30 kategori yang merangkumi 14 kategori drama, 7 kategori filem, 9 kategori bukan drama dan teknikal. 

Anugerah ASK 2019 bakal menyaksikan 24 kategori yang akan dipertandingkan, manakala pemenang enam lagi kategori iaitu Kategori Bukan Drama akan diraikan di satu slot istimewa menerusi siaran langsung Melodi ASK 2019 pada 27 Oktober (Ahad) bermula jam 12.00 tengah hari hingga 1.30 tengah hari.

 

 
 
 
View this post on Instagram

Sekitar sidang media Anugerah Skrin 2019. Saksikan malam #ASK2019 pada 1 November 2019, 9:00 malam di TV3!

A post shared by tv3malaysia (@tv3malaysia) on

Masih mengekalkan tiga kategori baharu yang diperkenalkan pada tahun lepas seperti, Drama Rantaian Terbaik (Kategori Bahasa Cina), Pelakon Lelaki Terbaik Drama Rantaian dan Pelakon Wanita Terbaik Drama Rantaian.

 

Tahun ini, #ASK2019 menampilkan kelainan dengan pasangan selebriti popular dipertanggungjawabkan untuk mengemudi acara penuh prestij ini nanti.

Jom! Ini antara senarai pemenang bagi anugerah yang dipertandingkan pada malam #ASK2019

 

Kategori Drama : 

 1. Drama Terbaik : Di Sisi (Unit Drama TV, Radio Televisyen Malaysia)

2. Pengarah Terbaik Drama : Wan Afzam Wan Daud (Di Sisi)

3. Videografi Drama Terbaik : Junaimeramfizal Rahmat (Telingkah)

4. Lakon TV Terbaik : Amin Masyur (Di Sisi)

5. Penyunting Drama Terbaik : Izar Masuri (Di Sisi)

6. Pelakon Lelaki Terbaik Drama : Faizal Hussien  (Samad Tedung)

7. Pelakon Wanita Terbaik Drama : Nabila Huda (Dia Tidak Berdosa)

8. Pelakon Pembantu Lelaki Terbaik Drama : Ruzaidi Rahman  (Di Sisi)

9. Pelakon Pembantu Wanita Terbaik Drama : Amyza Aznan (Batik Zakiah)

10. Drama Komedi Terbaik : Budak Usin (Radius One Sdn Bhd)

11. Drama Rantaian Terbaik (Kategori Bahasa Melayu) : Kamar Kamariah  (Suhan Movies Sdn Bhd)

12. Drama Rantaian Terbaik (Kategori Bahasa Cina) : Sweet Delicacy (The Rock Production Sdn Bhd)

13. Pelakon Lelaki Terbaik Drama Rantaian  (Melayu) : Dato’ Fizz Fairuz (Kamar Kamariah)

14. Pelakon Wanita Terbaik Drama Rantaian (Melayu) : Zara Zya (Pia)

 

KATEGORI FILEM

1. Filem Terbaik : One Two Jaga (Pixel Play Entertainment)

2. Pengarah Terbaik Filem : Mamat Khalid (Hantu Kak Limah)

3. Lakon Layar Terbaik Filem : Pitt Haniff, Namron, Mohd Syafiq (One Two Jaga)

4. Pelakon Lelaki Terbaik Filem : Dr. Rosdeen Suboh  (One Two Jaga)

5. Pelakon Wanita Terbaik Filem : Diana Danielle (Gol & Gincu Vol. 2)

6. Pelakon Pembantu Lelaki Terbaik Filem : Zahiril Adzim (One Two Jaga)

7. Pelakon Pembantu Wanita Terbaik Filem : Siti Saleha (7ujuh)

 

 

 

MELODI ASK 2019 (27 OKTOBER 2019)

  1. Rancangan Dokumentari Terbaik : Majalah 3  (Pertabalan Yang Dipertuan Agong Yang Ke-16- Christine Lee MeeChin & Zerry Fancis)

      2. Rancangan Bual Bicara Terbaik : Feel Good Show – Istimewa Deepavali- Intan Noorbaizura& Thayalan Krishna

      3. Laporan Khas Berita Terbaik  : Buletin Utama (Aduan Rakyat -Kampung Sampah- Khairul Rizuan Azizan & 

          Khairul Azwan Khalil)

      4. Rancangan Hiburan Terbaik : Anugerah Juara Lagu 32( Nurhul Huda Haji Khalid & Hamsiah Biri)

      5. Rekabentuk Set Terbaik : Mohd Rafi & Mohd Rashidy Samsudin -Anugerah Skrin 2018)

      6. Montaj Terbaik : Mohd Rizuan Abd Rahman & Zarul Eskander

 

ASK 2019  disokong oleh radio Hot FM & Kool FM sebagai rakan radio rasmi #ASK2019 dan boleh ditonton secara langsung menerusi Youtube @TV3Malaysia Official, www.tonton.com.my atau di LIVE TV www.xtra.com.my