LIFESTYLE By: Alexon April 17, 2018 @ 3:53am

美国最新研究:久坐不仅伤身还伤大脑

美国加利福尼亚大学洛杉矶分校一个研究小组在新一期网络版学术刊物《科学公共图书馆·综合》上报告说,他们对中老年人进行的这项研究显示,久坐不动的人,大脑中一个对记忆至关重要的区域厚度会变薄。

(图/Fotolia)

研究小组招募了三十五名年龄在45岁至75岁的志愿者,询问他们的身体锻炼情况及平均每天坐着的时长。然后研究人员对这些志愿者的脑部进行了高分辨率磁共振成像。结果发现,坐的时间较长与大脑内侧颞叶变薄有关联。

内侧颞叶是大脑中参与形成新记忆的重要脑区。研究人员说,内侧颞叶变薄是中老年人认知能力下降和痴呆的前兆。这项研究结果说明,对于早老性痴呆等疾病高风险人群,可以尝试通过减少久坐时间来进行早期干预。

分析还发现,即便进行较高强度的身体锻炼,也不足以抵消长时间坐着给大脑带来的负面影响。

(图/Fotolia)

此前多项研究已经发现,久坐不动会增加人患心脏病、糖尿病甚至过早死亡的风险,其危害堪比吸烟。而这次研究负责人普拉巴·希达斯建议,为了防范久坐带来的健康风险,人们首先应该减少每天坐着的总时长,其次在坐着办公或学习时,应该隔一段时间站起来活动一下,避免持续坐着。

 

网易科技/文(责编阿勒神)

| Live TV

| ARTIKEL Xtra

LIFESTYLE Mon, 7 May 2018

3 Tips Cara Jimat Melancong Dalam Negara

Tips Cara Jimat Melancong Dalam Negara

LIFESTYLE Tue, 2 Jan 2018

「西装教科书」洛基成2017年最帅型男

若要回想2017 “最有型”的男星,你脑海中第一个会浮现谁的名字呢?美国《GQ》交由200万网友投票,英国男星「洛基」汤姆希德斯顿(Tom Hiddleston)击败贝克汉、哈利斯泰尔斯、赞恩等,夺下最有型男人封号。

Hiburan Tue, 28 Jan 2020
LIFESTYLE Sun, 26 May 2019

Padah ‘Microsleep’, Hati-Hati Pulang Ke Kampung Raya Ini

Yang nak pulang ke kampung halaman tu, berhati-hati di jalan raya okay!

LIFESTYLE Fri, 9 Aug 2019

Beg Lebih Kecil Dari Tapak Tangan Tapi ..

Harganya Boleh Buat Luruh Jantung

LIFESTYLE Mon, 9 Jul 2018

Certain Countries are Difficult to Find Halal Spots but Hong Kong Begs to Differ

You’d think that a country like Hong Kong would be difficult for Muslim travellers but you’re gonna be proven wrong.

LIFESTYLE Sun, 18 Nov 2018

Halia Lama Jangan Di Buang, Boleh Tanam Semula!

Kata orang tua, halia yang lama dah buruk dalam peti sejuk tidak perlu dibuang boleh tanam balik

LIFESTYLE Fri, 10 Jan 2020

Pengering Tangan Dalam Tandas Ada Bakteria?

Tidak salah menggunakannya tetapi awas ada bakteria juga di pengering yang ada dalam tandas!

LIFESTYLE Thu, 3 May 2018

4 Tips Mengenali Lelaki Panas Baran

Panas baran perlu dikawal agar tidak menjadi keterlaluan. Harap dengan perkongsian 5 tips ini dapat membantu untuk mengenal lelaki panas baran

LIFESTYLE Thu, 13 Dec 2018

| Live TV